NASZE STADO

Na lipowczyckich łąkach hodujemy dwie rasy mięsne: Angus i Hereford. Są to naszym zdaniem rasy, których mięso wyróżnia się zdecydowanie na tle innych ras – jest wybitnie kruche i soczyste, o wspaniałej marmurkowatości i unikatowym smaku. Stado liczy obecnie 400 sztuk.

Angus Czarny (AN)

Rasa ta pochodzi z hrabstw Aberdeen, Banff, Kincardine i Angus położonych w północno-wschodniej Szkocji. Współczesna rasa angus to bydło średniego kalibru. Krowy ważą 550-600 kg i mają wysokość w kłębie ok. 125 cm. Buhaje hodowlane osiągają masę ciała w granicach ok. 900 kg i wysokość w kłębie ok. 130 cm. Cechą charakterystyczną rasy jest bezrożność oraz jednolite czarne umaszczenie. W hodowli światowej bydła mięsnego obecnie rasa ta zajmuje dominującą pozycję.

Jak podaje Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego najważniejsze cechy użytkowe rasy angus to: bardzo dobra wydajność rzeźna wyrażona bardzo dobrym umięśnieniem, duża łatwość wycieleń, oraz dobra mleczność matek, której wskaźnikiem są wysokie przyrosty masy ciała cieląt.

Rasa Angus charakteryzuje się dobrą zdolnością przystosowania do warunków klimatycznych oraz do ekstensywnego żywienia na użytkach zielonych. Pozwala to na najzdrowszy i ekologiczny sposób żywienia bydła, nazywany Grass Fed, czyli żywienie wyłącznie trawą.

Wspomniana znakomita wydajność rzeźna sięga aż 65-70%. Połączona z fachowym ubojem, skutkującym właściwym pH, jest gwarancją otrzymania optymalnej ilości wołowiny kulinarnej najwyższej jakości, coraz częściej poszukiwanej na rynku.


Hereford (HH)

Jest to obecnie najbardziej popularna rasa mięsna na świecie. Pochodzi z hrabstwa Hereford w zachodniej Anglii, gdzie była znana już przed rokiem 1700. Masa ciała krów wynosi około 600 kg, zaś buhajów hodowlanych – około 900 kg; wysokość w kłębie odpowiednio: 130 cm i 135 cm Tułów głęboki, masywny, długi, z dobrze zaznaczonym przodem i szerokim grzbietem, osadzony na krótkich nogach tworzy prostokątną sylwetkę charakterystyczną dla bydła mięsnego.

Charakterystyczna dla rasy Hereford jest łatwość wycieleń, świetna zdolność przystosowywania się do warunków klimatycznych oraz ekstensywnego żywienia, dzięki czemu możliwa jest hodowla stada na łąkach i pastwiskach, bez dodatkowego dożywiania i ingerencji.

Jednak głównym powodem wyjątkowości Herefordów jest ich wybitne w smaku mięso. Jego doskonała wręcz marmurkowatość, soczystość i kruchość jest znana i ceniona na całym świecie oraz poszukiwana przez najlepszych restauratorów. Również i ta rasa, jak i Angus posiada wysoką efektywność rzeźną, sięgającą 65%. Bezstresowy ubój w odpowiednim czasie, zapewnienie fachowego rozbioru, najlepiej typu amerykańskiego oraz sezonowanie w odpowiednich warunkach to kluczowe czynniki uzyskania wołowiny kulinarnej o wybitnych walorach smakowych, której poszukuje rynek premium.


wOŁOWINA JAK ZŁOTO

Inne cenione przez smakoszy wołowiny rasy to charolaise, limousine, blonde d’aquitaine, simental, marchigiana, salers, belgian blue, welsh black, piemontese, highland i galloway.

Jednak za najszlachetniejszą uchodzi wołowina Kobe – hodowana w Japonii rasa krów Wagyu. Ściśle określone pochodzenie i wręcz królewskie życie krów (m.in. pojenie piwem, codzienne masaże i muzyka klasyczna na żywo) mają gwarantować mięso o niezwykłym smaku, za które znawcy są w stanie zapłacić zawrotne sumy. Właśnie z wołowiny Kobe restauracja Fleur w Las Vegas serwuje burgera z truflami, który uchodzi za najdroższego burgera na świecie.